Die Präsentation wird geladen. Bitte warten

Die Präsentation wird geladen. Bitte warten

German Grammar Lectures Lecture 5: Verbal Particles and Tense Forms Designed by Paul Joyce University of Portsmouth

Ähnliche Präsentationen


Präsentation zum Thema: "German Grammar Lectures Lecture 5: Verbal Particles and Tense Forms Designed by Paul Joyce University of Portsmouth"—  Präsentation transkript:

1 German Grammar Lectures Lecture 5: Verbal Particles and Tense Forms Designed by Paul Joyce University of Portsmouth

2 5.1 Introduction the verbThe case information within an article or equivalent is determined by the verb. the verb or predicateThis lecture introduces you to the engine of the sentence - the verb or predicate. to match the verb to the subject tenses of the verbYou need to be well acquainted with the different parts of the verb in order to match the verb to the subject of the sentence and to form the tenses of the verb correctly.

3 5.2 The Infinitive der InfinitivThe form of the verb that you find in your dictionary is the infinitive (der Infinitiv): This can have one of two endings. -en:enen-en: schlafen (to sleep), machen (to do) -n:nn-n: sein (to be), tun (to do) -n -el -ereln ern-n endings are common amongst verbs whose stem contains -el and -er: e.g. angeln (to fish), wandern (to wander)

4 5.3 Finite verbs finite verb ein finites VerbWhen a verb adds personal endings we call it a finite verb - ein finites Verb. tensepersonnumberThe finite forms of a verb are those where a verb shows tense, person & number. subjectFinite verbs refer back to (or agree with) the subject of the sentence. schläft present thirdsingularE.g. Der Student schläft (tense present; person third; number singular)

5 5.4 Non-finite verbs Non-finite verbNon-finite verb forms do not agree with the subject i.e. have no person, tense or number. non-finiteThe main non-finite forms of a verb are: InfinitivemachenInfinitive machen (= to do) Present participlemachendPresent participle machend (= doing) Past participlegemachtPast participle gemacht (= done) auxiliary verbsThese non-finite forms are combined with auxiliary verbs to form compound tenses and the passive voice.

6 5.5 German present tense no continuous present er schläftThere is no continuous present in German. Thus er schläft can either mean he sleeps or he is sleeping depending on context. Wir finden es nieThe German present tense is often used where English would use the future tense: Wir finden es nie = We will never find it. seitThis tense is used with seit to express a current action that began in the past. studiere (Ich studiere seit zwei Jahren)

7 5.6 Present tense endings regular weak verbsMost German verbs are regular in their conjugation and may be called weak verbs. mach-en, tu-nThey form the present tense by taking the stem of the infinitive e.g. mach-en, tu-n and then adding the following endings: ich-ewir-enich -e wir -en du-stihr-tdu -st ihr -t er/sie-tsie-ener/sie -t sie -en

8 5.7 Present tense: holen SingularSingular ich hole:ich hole: I fetch du holst:du holst: you fetch Sie holen:Sie holen: you fetch (= formal) er holt:er holt: he fetches sie holt:sie holt: she fetches es holt:es holt: it fetches PluralPlural wir holen:wir holen: we fetch ihr holt:ihr holt: you fetch (= informal) Sie holen:Sie holen: you fetch (= formal) sie holen:sie holen: they fetch

9 5.8 Verbs in -d/-t or -m/-n -d-t-m -n-e- -t-stVerbs whose stem ends in -d or -t, or in -m or -n after a consonant add -e- before the endings -t and -st of the present tense. -dredenfindensendenbeenden-d reden, finden, senden, beenden -twartenarbeitenbeten-t warten, arbeiten, beten (= to pray) consonant + -m atmen widmenconsonant + -m atmen (= to breathe), widmen (= to devote) consonant + -n regnenbegegnen rechnenzeichnenconsonant + -n regnen, begegnen, rechnen, zeichnen (= to draw)

10 5.9 Present tense: reden SingularSingular ich rede:ich rede: I talk du redest:du redest: you talk Sie reden:Sie reden: you talk (= formal) er redet:er redet: he talks sie redet:sie redet: she talks es redet:es redet: it talks PluralPlural wir reden:wir reden: we talk ihr redet:ihr redet: you talk (= informal) Sie reden:Sie reden: you talk (= formal) sie reden:sie reden: they talk

11 5.10 Present tense: warten SingularSingular ich warte:ich warte: I wait du wartest:du wartest: you wait er wartet:er wartet: he waits sie wartet:sie wartet: she waits es wartet:es wartet: it waits PluralPlural wir warten:wir warten: we wait ihr wartet:ihr wartet: you wait (= informal) Sie warten:Sie warten: you wait (= formal) sie warten:sie warten: they wait

12 5.11 Present tense: atmen SingularSingular ich atme:ich atme: I breathe du atmest:du atmest: you breathe Sie atmen:Sie atmen: you breathe (= formal) er/sie/es atmet:er/sie/es atmet: he/she/it breathes PluralPlural wir atmen:wir atmen: we breathe ihr atmet:ihr atmet: you breathe (= informal) Sie atmen:Sie atmen: you breathe (= formal) sie atmen:sie atmen: they breathe

13 5.12 Present tense: zeichnen SingularSingular ich zeichne:ich zeichne: I draw du zeichnest:du zeichnest: you draw Sie zeichnen:Sie zeichnen: you draw (= formal) er/sie/es zeichnet:er/sie/es zeichnet: he/she/it draws PluralPlural wir zeichnen:wir zeichnen: we draw ihr zeichnet:ihr zeichnet: you draw (= inf.) Sie zeichnen:Sie zeichnen: you draw (= formal) sie zeichnen:sie zeichnen: they draw

14 5.13 Verbs in -s, -ß, -x or -z -s-ß-x-z -t-stsecond person singularVerbs whose stem ends in -s, -ß, -x or -z have the ending -t (NOT: -st) in the second person singular of the present tense. -srasenwachsen-s rasen (= to race), wachsen (= to grow) -ßheißengrüßenschweißen-ß heißen, grüßen, schweißen (= to weld) -xfaxenboxen-x faxen (= to fax), boxen (= to box) -zsetzensitzentanzenglänzenheizen-z setzen, sitzen, tanzen, glänzen, heizen wächstgrüßtfaxtsetzt (e.g. du wächst, du grüßt, du faxt, du setzt)

15 5.14 Present tense: heißen SingularSingular ich heiße:ich heiße: my name is... du heißt:du heißt: your name is... er/sie/es heißt:er/sie/es heißt: his/her/its name is... PluralPlural wir heißen:wir heißen: our name is ihr heißt:ihr heißt: your name is (= inf.) sie heißen:sie heißen: their name is

16 5.15 Present tense: tanzen SingularSingular ich tanze:ich tanze: I dance du tanzt:du tanzt: you dance Sie tanzen:Sie tanzen: you dance (= formal) er/sie/es tanzt:er/sie/es tanzt: he/she/it dances PluralPlural wir tanzen:wir tanzen: we dance ihr tanzt:ihr tanzt: you dance (= informal) Sie tanzen:Sie tanzen: you dance (= formal) sie tanzen:sie tanzen: they dance

17 5.16 Verbs with a stem in -el, -er -el-er -n-en first & third person pluralVerbs with a stem in -el or -er have the ending -n (NOT: -en) in the infinitive and the first & third person plural of the present: -el/-erwir handelnsie wandern-el/-er wir handeln, sie wandern first person singular -el-e- -erIn the first person singular of the present tense, -el verbs always drop the -e- of the stem; -er verbs rarely do so in formal German -elich handleich sammleich entwickle-el ich handle, ich sammle, ich entwickle -erich wand(e)reich ändere, ich erinnere mich-er ich wand(e)re; BUT: ich ändere, ich erinnere mich

18 5.17 Present tense: sammeln SingularSingular ich sammle:ich sammle: I collect du sammelst:du sammelst: you collect Sie sammeln:Sie sammeln: you collect (= formal) er/sie/es sammelt:er/sie/es sammelt: he/she/it collects PluralPlural wir sammeln:wir sammeln: we collect ihr sammelt:ihr sammelt: you collect (= inf.) Sie sammeln:Sie sammeln: you collect (= formal) sie sammeln:sie sammeln: they collect

19 5.18 Present tense: wandern SingularSingular ich wand(e)re:ich wand(e)re: I roam du wanderst:du wanderst: you roam Sie wandern:Sie wandern: you roam (= formal) er/sie/es wandert:er/sie/es wandert: he/she/it roams PluralPlural wir wandern:wir wandern: we roam ihr wandert:ihr wandert: you roam (= inf.) Sie wandern:Sie wandern: you roam (= formal) sie wandern:sie wandern: they roam

20 5.19 Present tense: ändern SingularSingular ich ändere:ich ändere: I change du änderst:du änderst: you change Sie ändern:Sie ändern: you change (= formal) er/sie/es ändert:er/sie/es ändert: he/she/it changes PluralPlural wir ändern:wir ändern: we change ihr ändert:ihr ändert: you change (= inf.) Sie ändern:Sie ändern: you change (= formal) sie ändern:sie ändern: they change

21 5.20 German irregular verbs irregularstrong German verbsThe present tense of the irregular or strong German verbs must be learned carefully! change their stem vowelsecond and third person singularWhilst they take the same endings as the regular verbs, many irregular verbs change their stem vowel in the second and third person singular of the present tense: a-äshort -e-i au-äu long -e-ieMost commonly: a -ä short -e -i au -äu long -e -ie

22 5.21 Present: a/au irregular verbs a äa ä fahren: fährstfährtfahren: ich fahre, du fährst, sie fährt fallen: fällstfälltfallen: ich falle, du fällst, es fällt lassen: lässtlässtlassen: ich lasse, du lässt, er lässt schlafen: schläfst schläftschlafen: ich schlafe, du schläfst, er schläft au äuau äu laufen: läufstläuftlaufen: ich laufe, du läufst, sie läuft saufen: säufstsäuftsaufen: ich saufe, du säufst, er säuft saugen schaffen saugt schafftExceptions: saugen, schaffen (= to create) - er saugt, schafft

23 5.22 Present Tense: -e -i/-ie Short -e -iShort -e -i essen: isstisstessen: ich esse, du isst, sie isst helfen: hilfsthilfthelfen: ich helfe, du hilfst, es hilft sprechen: sprichst sprichtsprechen:ich spreche du sprichst, er spricht treffen: triffsttriffttreffen: ich treffe, du triffst, sie trifft Long -e -ieLong -e -ie lesen: liestliestlesen: ich lese, du liest, er liest sehen: siehstsiehtsehen: ich sehe, du siehst, sie sieht stehlen: stiehlststiehltstehlen: ich stehle, du stiehlst, er stiehlt

24 5.23 Present tense: essen SingularSingular ich esse:ich esse: I eat du isst:du isst: you eat er/sie/es isst:er/sie/es isst: he/she/it eats PluralPlural wir essen:wir essen: we eat ihr esst:ihr esst: you eat (= informal) sie essen:sie essen: they eat

25 5.24 Vowel change + -d/-t stem ends in -d or -t-et third person singularVerbs with the aforementioned vowel changes whose stem ends in -d or -t do not add -et in the third person singular. haltendu hältstes hält ladendu lädstsie lädt ratendu rätstsie räthalten ich halte, du hältst, es hält laden ich lade, du lädst, sie lädt raten ich rate, du rätst, sie rät -e -i/-ie geltendu giltstes gilt tretendu trittstsie trittThis is also true of the -e -i/-ie change: gelten ich gelte, du giltst, es gilt treten ich trete, du trittst, sie tritt

26 5.25 Present tense: halten SingularSingular ich halte:ich halte: I hold du hältst:du hältst: you hold er/sie/es hält:er/sie/es hält: he/she/it holds PluralPlural wir halten:wir halten: we hold ihr haltet:ihr haltet: you hold (= informal) sie halten:sie halten: they hold

27 5.26 Exceptions in –i and -ö long -e verbsshort -i gebendu gibstsie gibt nehmendu nimmstsie nimmt tretendu trittstsie trittThree long -e verbs change this to short -i: geben ich gebe, du gibst, sie gibt nehmen ich nehme, du nimmst, sie nimmt treten ich trete, du trittst, sie tritt -e gehenhebenstehenSeveral strong verbs in -e do not change the vowel. These include gehen, heben, stehen. -ö stoßendu stößter stößt erlöschenerlischtNote the following -ö vowel changes: stoßen ich stoße, du stößt, er stößt erlöschen die Kerze erlischt (= goes out)

28 5.27 Imperfect tense...? imperfect endingsWhat students call the imperfect endings are in fact used for TWO different tenses. imperfect tenseThey can refer to the imperfect tense which expresses uncompleted action in the past. Er wartete schon auf mich.Er wartete schon auf mich. (= He was already waiting for me.) Das Publikum wurde langsam ungeduldig.Das Publikum wurde langsam ungeduldig. (= The crowd was slowly becoming impatient.)

29 5.28 …or the simple past? simple past preterite (das Präteritum)The same endings are also used by the simple past or preterite (das Präteritum). written GermanThis tense is used to describe past events in written German and is similar to English: Sie kam ins Zimmer und setzte sich.Sie kam ins Zimmer und setzte sich. (= She came into the room and sat down.) 1961 baute die DDR die Berliner Mauer.1961 baute die DDR die Berliner Mauer. (= The GDR built the Berlin Wall in 1961.)

30 5.29 Imperfect/simple past endings Regularweak verbs imperfect stemRegular / weak verbs form the imperfect / preterite by constructing an imperfect stem: -teThis is formed by taking the stem of the infinitive and adding -te : mach-en te, änder-n te e.g. mach-en machte, änder-n änderte Then the following endings are added: ich---wir-n ich --- wir -n du-stihr-t du -st ihr -t er/sie---sie-n er/sie --- sie -n

31 5.30 Imperfect/preterite: holen SingularSingular ich holte:ich holte: I fetched du holtest:du holtest: you fetched er/sie/es holte:er/sie/es holte: he/she/it fetched PluralPlural wir holten:wir holten: we fetched ihr holtet:ihr holtet: you fetched (= inf.) sie holten:sie holten: they fetched

32 5.31 Verbs in -d/-t or -m/-n -d-t-m -n-eteVerbs whose stem ends in -d or -t, or in -m or -n after a consonant add -ete to form the imperfect stem: -dich redetedu redetester redete-d ich redete, du redetest, er redete -tich arbeitetedu arbeitetester arbeitete-t ich arbeitete, du arbeitetest, er arbeitete consonant + -m ich atmetedu atmetestconsonant + -m ich atmete, du atmetest consonant + -n ich rechnetedu rechnetestconsonant + -n ich rechnete, du rechnetest

33 5.32 Imperfect/preterite: warten SingularSingular ich wartete:ich wartete: I waited du wartetest:du wartetest: you waited er/sie/es wartete:er/sie/es wartete: he/she/it waited PluralPlural wir warteten:wir warteten: we waited ihr wartetet:ihr wartetet: you waited (= inf.) sie warteten:sie warteten: they waited

34 5.33 Imperfect/preterite: irregular Irregularstrong verbs the same endingsIrregular / strong verbs form the imperfect / preterite by adding the same endings: -te en brachte en dachteTheir imperfect stem can be very different however! Only a few strong verbs add -te and these change consonants and vowels: e.g. bringen brachte, denken dachte -ennen en brannte, en kannte, en nannte, en rannteNote in particular the verbs in -ennen : brennen brannte, kennen kannte, nennen nannte, rennen rannte

35 5.34 Imperfect/preterite: bringen SingularSingular ich brachte:ich brachte: I brought du brachtest:du brachtest: you brought er/sie/es brachte:er/sie/es brachte: he/she/it brought PluralPlural wir brachten:wir brachten: we brought ihr brachtet:ihr brachtet: you brought sie brachten:sie brachten: they brought

36 5.35 Imperfect/preterite: kennen SingularSingular ich kannte:ich kannte: I knew du kanntest:du kanntest: you knew er/sie/es kannte:er/sie/es kannte: he/she/it knew PluralPlural wir kannten:wir kannten: we knew ihr kanntet:ihr kanntet: you knew (= informal) sie kannten:sie kannten: they knew

37 5.36 Irregular imperfects/preterites irregularstrong verbs-teMost irregular / strong verbs do not add -te to the imperfect stem. These must be learned separately! Note the vowel changes: -ei -ie/-ien blieben biss-ei -ie/-i: bleiben blieb, beißen biss -i -a en sangen sank-i -a : singen sang, sinken sank -ie -o en flogen bot-ie -o : fliegen flog, bieten bot -e -a en halfen aß-e -a : helfen half, essen aß -a -u en fuhren wusch-a -u : fahren fuhr, waschen wusch -a -ie en fiel-a -ie : fallen fiel

38 5.37 Imperfect/preterite: geben SingularSingular ich gab:ich gab: I gave du gabst:du gabst: you gave er/sie/es gab:er/sie/es gab: he/she/it gave PluralPlural wir gaben:wir gaben: we gave ihr gabt:ihr gabt: you gave (= informal) sie gaben: esie gaben: they gave (N.B. -en plurals!)

39 5.38 Imperfect/preterite: bieten SingularSingular ich bot:ich bot: I offered du botest:du botest: you offered er/sie/es bot:er/sie/es bot: he/she/it offered PluralPlural wir boten:wir boten: we offered ihr botet:ihr botet: you offered (= inf.) sie boten:sie boten: they offered

40 5.39 Compound tenses compound tenseA compound tense is a verb with two parts: (das Hilfsverb) 1) an auxiliary verb (das Hilfsverb): habenseinwerden (das Vollverb) infinitivepast participle haben, sein, werden with finite verb endings 2) a non-finite verb (das Vollverb): infinitive, past participle presentimperfectAs the auxiliary verb has finite verb endings, it must be in the present or imperfect tense. The past participle or infinitive comes at the end of the clause with normal word order.

41 5.40 The German future tense future tenseThus the future tense is comprised of: werden das Vollverb 1) the present tense of werden 2) the infinitive of das Vollverb present tenseIt is used much less often than in English and is usually replaced by the present tense. Hat er gesagt, dass er sie besuchen wird?The future is often used to avoid confusion: Hat er gesagt, dass er sie besuchen wird? (i.e. will visit and not is now visiting)

42 5.41 Future tense: sagen SingularSingular ich werde sagen:ich werde sagen: I will say du wirst sagen:du wirst sagen: you will say er/sie/es wird sagener/sie/es wird sagen he/she/it will say PluralPlural wir werden sagen :wir werden sagen : we will say ihr werdet sagen:ihr werdet sagen: you will say sie werden sagen:sie werden sagen: they will say

43 5.42 The past participle compound tenses (das Partizip Perfekt)The other compound tenses are formed with the past participle (das Partizip Perfekt). past participleRegular verbs form the past participle by: 1) taking the stem of the infinitive ge- 2) adding ge- to the beginning of the stem -t 3) adding -t to the end of the stem en get en get n get n geet en geetThus: machen gemacht, holen geholt, segeln gesegelt, senden gesendet, antworten geantwortet

44 5.43 Omission of ge- from participles ge- -ierenThe prefix ge- is omitted from the past participle with verbs ending in -ieren: ieren studiert ieren gratuliert ieren kritisiert e.g. studieren studiert, gratulieren gratuliert, kritisieren kritisiert -eieneien prophezeitLikewise -eien: prophezeien prophezeit inseparable prefixes been bet eren ert enten entt geen get veren vert zeren zertAlso with verbs with inseparable prefixes: bezahlen bezahlt, erregen erregt, entdecken entdeckt, genügen genügt, versuchen versucht, zerstören zerstört

45 5.44 Separable verbs ge-separable verbge- is put between the prefix of a separable verb and the stem participle: machen ge kaufen ge breiten ge zumachen zugemacht, einkaufen eingekauft, ausbreiten ausgebreitet ge- separable verbsBUT if the simple verb has no ge- in the past participle, it is also lacking in corresponding separable verbs: ausen aust anen ant ausprobieren ausprobiert (= to try out) anerkennen anerkannt

46 5.45 The perfect tense perfect tense habenseinThe perfect tense is comprised of: 1) the present tense of haben or sein Vollverb 2) the past participle of the Vollverb It is used in spoken German to relate the past (and in written German to indicate a past event that is relevant to the present). simple past / preteritewrittenAs a general rule: simple past / preterite = written German perfect tensespoken perfect tense = spoken German

47 5.46 Perfect tense: sagen SingularSingular ich habe gesagt:ich habe gesagt: I have said du hast gesagt:du hast gesagt: you have said er/sie/es hat gesagter/sie/es hat gesagt he/she/it has said PluralPlural wir haben gesagt:wir haben gesagt: we have said ihr habt gesagt :ihr habt gesagt : you have said sie haben gesagt:sie haben gesagt: they have said

48 5.47 Perfect Tense: haben or sein? seinVerbs that take sein include: Intransitive verbs of motion:Intransitive verbs of motion: kommen, gehen, fahren, laufen, reisen, fliegen Intr. verbs of change of state:Intr. verbs of change of state: einschlafen, werden, wachsen, sterben, erscheinen To happen:To happen: passieren, geschehen, vorgehen To succeed / fail:To succeed / fail: gelingen, missglücken seinsein bleibenbleiben

49 5.48 Perfect tense: sein SingularSingular ich bin gewesen:ich bin gewesen: I have been du bist gewesen:du bist gewesen: you have been er/sie ist gewesener/sie ist gewesen he/she has been PluralPlural wir sind gewesen:wir sind gewesen: we have been ihr seid gewesen:ihr seid gewesen: you have been sie sind gewesen:sie sind gewesen: they have been

50 5.49 The pluperfect tense pluperfect tenseThe pluperfect tense is comprised of: habensein Vollverb 1) the imperfect tense of haben or sein 2) the past participle of the Vollverb had doneIt equates to the English pluperfect in that it expresses what the speaker had done: hattevergessenDas hatte ich längst vergessen. (= I had forgotten that a long time ago.) verlassenhatteNachdem ich das Haus verlassen hatte... (= After having left the house...)

51 5.50 Pluperfect Tense: holen SingularSingular ich hatte geholt:ich hatte geholt: I had fetched du hattest geholt:du hattest geholt: you had fetched er/sie hatte geholt:er/sie hatte geholt: he/she had fetched PluralPlural wir hatten geholt:wir hatten geholt: we had fetched ihr hattet geholt:ihr hattet geholt: you had fetched sie hatten geholt:sie hatten geholt: they had fetched

52 5.51 Pluperfect Tense: reisen SingularSingular ich war gereist:ich war gereist: I had travelled du warst gereist:du warst gereist: you had travelled er/sie war gereist:er/sie war gereist: he/she had travelled PluralPlural wir waren gereist:wir waren gereist: we had travelled ihr wart gereist:ihr wart gereist: you had travelled sie waren gereist:sie waren gereist: they had travelled

53 5.52 Irregular past participles past participle -t -teA few strong verbs form their past participle by adding -t. These are the same verbs that form the imperfect with -te: en te gete.g. bringen brachte gebracht en te get denken dachte gedacht en te get brennen brannte gebrannt en te get kennen kannte gekannt en te get nennen nannte genannt en te get rennen rannte gerannt

54 5.53 Irregular past participles past participle-enAlmost all other strong verbs form the past participle in -en. There are some patterns, but verbs MUST be learned individually! -ei -ie -ieei ie geblieben-ei -ie -ie: bleiben blieb geblieben -ei -i -iei i gebissen-ei -i -i: beißen biss gebissen -e -a -oe a geholfen-e -a -o: helfen half geholfen -e -a -ee a gegeben-e -a -e: geben gab gegeben -e -o -oe o gefochten-e -o -o: fechten focht gefochten

55 5.54 Irregular past participles (2) past participles-enHere are some more strong verbs patterns leading to past participles ending in -en. -i -a -ui a gesungen-i -a -u: singen sang gesungen -i -a -oiagewonnen-i -a -o: gewinnengewanngewonnen -ie -o -oie o geflogen-ie -o -o: fliegen flog geflogen -a -u -aa u gefahren-a -u -a: fahren fuhr gefahren -a -ie -aa ie gefallen-a -ie -a: fallen fiel gefallen

56 5.55 Present participles (das Partizip Präzens) -dThe present participle (das Partizip Präzens) is formed for all German verbs by: 1) taking the infinitive of the verb 2) adding -d to the end of the stem en d en d en de.g. machen machend, gehen gehend, studieren studierend seinhabenNeither sein nor haben have a present participle

57 5.56 Present participles (2) Present participles indicate actions taking place at the same time as the finite verb. adjectivesThey are almost exclusively used in modern German as adjectives (with adj. endings!): en e ese.g. die schreienden Vögel, das kochende Wasser, ein wartendes Auto adjectival nounse enAlso as adjectival nouns: die Sterbende (the dying woman), die Streikenden (strikers)


Herunterladen ppt "German Grammar Lectures Lecture 5: Verbal Particles and Tense Forms Designed by Paul Joyce University of Portsmouth"

Ähnliche Präsentationen


Google-Anzeigen