Die Präsentation wird geladen. Bitte warten

Die Präsentation wird geladen. Bitte warten

БосмаҲарф номиБосмаҲарф номи ЎзбекчаКириллчаЎзбекчакириллча АаaаNnenэн BbbeбеOooо CcseцеPppeпэ DddeдеQqquку EeeэRrerэр FfefэфSsesэс GggeгэTtteтэ HhhaхаUuuу.

Ähnliche Präsentationen


Präsentation zum Thema: "БосмаҲарф номиБосмаҲарф номи ЎзбекчаКириллчаЎзбекчакириллча АаaаNnenэн BbbeбеOooо CcseцеPppeпэ DddeдеQqquку EeeэRrerэр FfefэфSsesэс GggeгэTtteтэ HhhaхаUuuу."—  Präsentation transkript:

1 БосмаҲарф номиБосмаҲарф номи ЎзбекчаКириллчаЎзбекчакириллча АаaаNnenэн BbbeбеOooо CcseцеPppeпэ DddeдеQqquку EeeэRrerэр FfefэфSsesэс GggeгэTtteтэ HhhaхаUuuу IiiиVvfauфау JjyotйотWwveве KkkaкаXxiksикс LlelэлYyipsilonипсилон MmemэмZzsetцет au,ei,euch Baumeinheuteachtich bauenseinFreundauch HauskleinnoenBuchnicht blaudreiLeutemachenleicht Немис алфавити Фонетика: au, ei, eu дифтонглари ch (ach-Laut)- харф бирикмаси ch (ich-Laut)- харф бирикмаси.

2 Kasus келишиклар Maskulinum (m)м.р. Femininum (f) ж.р Neutrum (n) cp.p Plural кўплик Nominativderdiedasdie Genitivdesderdesder Dativdemderdemden Akkusativdendiedasdie Kasus келишиклар Maskulinum (m)m.p Femininum (f) ж.p. Neutrum (n) cp.p Plural кўплик Nominativeineineein- Genitiveineseinereines- Dativeinemeinereinem- Akkusativeineneineein- Аниқ артиклнинг турланиши Ноаниқ артиклнинг турланиши Фонетика: sch, tsch, ck, chs, ph, qu, ундош ҳарф бирикмаларининг ўқилиши. sch - ундош ҳарф бирикмаси “ш” каби ўқилади: Tisch, Hochschule. tsch - ҳарф бтрикмаси Чирчик сўзидаги “ч” каби ўқилади: Deutsch, Tschirtschik. ck - ҳарф бирикмаси “к” каби ўқилади: Ecke, Zucker. chs - ҳарф бирикмаси кс каби ўқилади: wachsen, sechs. tz - ҳарф бирикмаси. ц каби ўқилади: Sportplatz, Katze. ph - ҳарф бирикмаси ф каби ўқилади: Physiologie, Philosophie. qu - ҳарф бирикмаси кв каби ўқилади: Quadrat, bequem.

3 Singular Plural Бирлик Куплик 1.ich wir 2.du ihr 3.er sie sie es 1. H ö flichkeitsform (Хурмат шакли) Sie Singular N. ich du er sie es G. meiner deiner seiner ihrer seiner D. mir dir ihm ihr ihm Akk. mich dich ihn sie es Plural N. wir ihr sie Sie G. unser euer ihrer Ihrer D. uns euch ihnen Ihnen Akk. uns euch sie Sie Кишилик олмошларини тусланиши Кишилик олмошлари Genitiv келишигида деярли ишлатилмайди.

4 Singular Plural 1. ich frag + e wie frag + en 2. du frag + st ihr frag + t 3. er sie frag + t sie frag + en es Кучсиз феълларнинг хозирги замон Präsens да тусланиши. 1. ich treibe wir treiben 2. du treibst ihr treibt 3. er sie treibt sie treiben es Präsens (хозирги замон) нинг ясaлиши Präsens (хозирги замон феъли) феъл ўзагига ҳозирги замон шахс – сон кўшимчаларни қўшиш билан ясалади.

5 a - ä, äu 1. ich fahre, laufe wir fahren, laufen 2. du fährst, läufst ihr fahrt, lauft 3. er sie fährt, läuft sie fahren, laufen es e - i 1. ich gebe wir geben 2. du gibst ihr gebt 3. er sie gibt sie geben es e - ie 1. ich sehe wir sehen 2. du siehst ihr seht 3. er sie sieht sie sehen es Кучли феълларнинг Präsens да тусланиши. 1. Ўзагида “a”, “au” унлилари бўлган кучли феъллар 2 3 шахс бирликда умлаут (.. ) оладилар. 2. Ўзагига “ e “ унлиси булган кучли феъллар 2 ва 3 шахс ўзагидаги “ e “ унлиси “ i “ га ўзгаради. 3. Ўзагида “ e ” унлиси бўлган кучли феъллар 2 ва 3 шахс бирликда ўзагидаги “ e “ унлиси “ ie “ га ўзгаради.

6 1. ich habe wir haben 2. du hast ihr habt 3. er sie hat sie haben es 1. ich bin wir sind 2. du bist ihr seid 3. er sie ist sie sind es 1. ich werde wir werden 2. die wirst ihr werdet 3. er sie wirdsie werden es Кўмакчи феълларининг хозирги замон Präsens да тусланиши Präsens да куйидагича тусланади

7 Келишиклар Maskulinum - м.рNeutrum - ср.р SingularPlural Nominativ? Wer? Was?der Tischdas Buch Genitiv: Wessen?des Tischesdes Buches Dativ: Wem?dem Tischdem Buch Akkusativ; Wen? Was?den Tischdas Buch Nom. der Junge, der Musikant, der Student Gen. des Jungen, des Musikanten, des Studenten Dat. dem Jungen, dem Musikanten, dem Studenten Akk. den Jungen, den Musikanten, den Studenten Отларнинг кучли турланиши. Отларнинг кучсиз турланиши

8 2) an-, auf-, an-, bei-, ein-, mit-, nach-, vor-, zu-, ва шу каби префикслар ажраладиган олд қўшимчалардир. z. B: annehmen, aufmachen, beibringen, mitbringen u.a. 1. ich nehme an wir nehmen an 2. du nimmst an ihr nehmt an 3. er sie nimmt an sie nehmen an es 1. ich besuche wir besuchen 2. du besuchst ihr besucht 3. er sie besucht sie besuchen es Ажраладиган олд қўшимчали феьлларнинг хозирги замон Präsens да тусланиши. Ажралмайдиган олд қўшимчали феьлларнинг хозирги замон Präsens да тусланиши.

9 1- mit – билан, … орқали. Ich spreche mit dem Lehrer 2- nach - … га, … дан, кейин, сўнг: Nach dem Studium werde ich Trainer 3- aus - … дан, … га, кўра: Sie kommen aus der Hochschule 4- zu - … га, томонга, … да, пайтида, вақтида Er fährt zum Traning. 5- bei - …да, … никида, ҳузурида: Timur lebt bei den Eltern. 6- von - дан, ҳакида, тўғрисида, - нинг Das Porträt von A.Nawoi ist sehr schön. 7- seit - дан бери, - дан бошлаб Er arbeitet in der Hochschule seit vielen Jahren. 8-auβer -… дан ташқари, … дан бошқа: Auβer der deutschen Sprache studieren unsere Sportler English. 9-gegenǜber - қаршисида: Der Sportplatz liegt gegenǜber der Hochschule. Датив келишигини талаб килувчи предлоглар Датив келишигини талаб килувчи предлогларга қуйидагилар киради: mit, nach, aus, zu, von, bei, seit, auβer, entgegen, gegenüber.

10 PersonSingular Plural Höflichkeitsform 1. Personich - mein wir - unser Sie - Ihr 2. Persondu - dein ihr - euer 3. Personer, es - sein sie - ihr Singular Plural KasusMaskulinumFemininum NeutrumFür alle Geschlechter Nom. mein meine mein meine Gen. meines meiner meines meiner Dat. meinem meiner meinem meinen Akk. meinen meine mein meine Эгалик олмошлари. Эгалик олмошлари бирликда ноаниқ артикллардек, кўпликда эса аниқ артикллар каби турланади. z.B: Das ist ein Ball Das ist mein Ball. - Бу менинг тўпим. Das ist unser Institut - Бу бизнинг институт

11 Қуйидаги предлоглар Dativ ёки Akkusativ келишикларни талаб қилади: -in, -an, -auf, -neben, - über, -vor, -hinter, -zwischen. Агар ушбу предлоглар ўрин еки пайтни ифодалаб келиб, wo? ёки wann? (қаерда?, қачон?) сўроқларига жавоб бўлса – Dativ, келишигини ифодалаб – wohin? (қаерга?) сўроғига жавоб бўлса Akkusativ келишигида қўлланилади. 1.- in - га, -да, ичига, ичида: Rustam arbeitet im Institut. 2.- an - ёнига, - ёнида, - га, - да: Die Tabelle hangt an der Wand. 3. hinter - орқасига, орқасида: Hinter dem Institut befindet sich das Stadion neben - ёнига, ёнида: Neben dem Schrank steht ein Fernseher ǜber - устига, устида, тепасига, тепасида: Über dem Tisch hängt eine Jampe unter -остига, тагига, остида, тагида: Unter der Zeitschrift liegt ein Buch vor - олдига, олдида, аввал, олдин: Der Bus stand vor dem Haus 8. - zwischen - орасига, ўртасига, орасида, ўртасида: Zwischen den Studenten sah ich meinen Freund. Dativ ва Akkusativ келишигини талаб қиладиган предлоглар. (Die Prǻpositionen mit Dativ und Akkusativ)

12 können - қила олмоқ (имконият) dǜrfen - мумкун бўлмоқ (русат) mögen - истамоқ, ёқтирмоқ wollen - хохламоқ sollen - шарт, зарур бўлмоқ (бировнинг буйруғи асосида) mǜssen - керак, лозим бўлмоқ (шахсий зарурият) Модал феълларни хозирги замонда Präsens да тусланиши. Немис тилида махсус феъллар гурухи мавжуд бўлиб, улар мустақил маьно англатмай, сўзловчининг воқеаликка бўлган муносабитини ифодалайди. Улар модал феъллар дейилади. Модал феъллар қуйидаги феъллардан иборат: können ich kann wir können du kannst ihr könnt er sie kann sie können es dűrfen ich darf wir dǜrfen du darfst ihr dǜrft er sie darf sie dǜrfen es Модал феъллар Präsens да тусланганда “sollen” дан ташқари барчаси ўзак унлисини ўзгартиради. Бу қуйидагича бўлади:

13 mögen wollen ich mag wir mögen ich will wir wollen du magst ihr mögt du willst ihr wollt er er sie mag sie mögen sie will sie wollen es es sollen mǜssen ich soll wir sollen ich muβ wir mǜssen du sollst ihr sollt du muβt ihr mǜβt er er sie soll sie sollen sie muβ sie mǜssen es es

14 ich wasche wir waschen uns du wǻschst dich ihr wascht euch er sie wǻscht sich sie waschen sich es Ўзлик феълларнинг Präsens да тусланиши Ўзлик феъллари англаткан иш - харакатнинг эгаси хам, тўлдирувчиси хам бир шахснинг ўзи бўлади. Яна иш - харакат эгасининг ўзига акс этишини, тўлдирувчига ўтмай, эганинг ўзига қайтишини ифодалайди: sich waschen (ювинмоқ), sich anziehen (кийинмоқ), sich kǻmmen (таранмоқ). “Sich” ўзлик олмоши билан келган феъллар қуйидагича тусланади: Er wǻscht sich. Wǻscht er sich nicht? Wǻscht sich Akbar? Waschen Sie sich? Ўзлик олмошининг гапдаги ўрни

15 Positiv ОддийОддий Kompalati v Қиёсий Superlativ Орттирма kalt - совуқkälter - совуқроқkältester, am käaltesten - энг совуқ kurz - қисқаkürzer - қисқарокder kürzeste, am kürzesten - энг қисқа klein kleinerder kleinste, am kleinsten groβ gröβerder gröβte, am gröβten hoch höherder höchste, am höchsten grobgröberder gröbste, am gröbsten Сифат ва равиш даражалари. 1 – гурух. Умлаутли сифатларнинг даражалари. dunkel dunklerder dunkelste, am dunkelsten mutig mutigerder mutigste, am mutigster dankbar dankbarerder dankbarste, am dankbarsten falsch falscherder falscheste, am falschesten 2 – гурух. Умлаутсиз сифатларнинг даражалари.

16 Unbestimmt - persönliches Pronomen “man” und unpersönliches Pronomen “es” “Man” олмоши билан келган модал феъллар қуйилагича таржима қилинадилар. man kann - мумкун man kann nicht - мумкун эмас man darf - мумкун, рухсат man darf nicht - мумкун эмас, рухсат этилмайди. “Es” - шахсиз олмоши қуйидаги холларда қўлланилади: 1. Табиат воқеалари - ходисаларини ифодалайдиган шахссиз феъллар билан: Es regnet - Ёмғир еғяпти Es donnert - Момақалдироқ бўляпти Es schneit - Қор ёғяпти 2. Хис - туйғуларни ифодаловчи шахсиз феъллар билан: Es graunt mir - қўрқаяпман Es friert mir - Совуқ қотдим 3. Вақтни аниқлашда: Wie spǻt ist es? - Соат нечи бўлди? Es ist 11 Uhr - Соат 11 бўлди 4. Шахсиз ибораларда: Es ist warm - иссиқ Wie geht es dir? - Ахволинг қандай?

17 Infinitiv Imperfekt Partizip II fragen machen lesen kommen fragte machte las kam gefragt (кучсиз) gemacht (-II-) gelesen (кучли) gekommen (-II-) Drei Grundformen der schwachen und starken Verben machen ich mach - te wir mach - ten du mach - test ihr mach - tet er mach - te sie mach - ten arbeiten ich arbeit - e - te wir arbeit - eum - tendu arbeit - e - test ihr mach - tet er arbeit - e - te sie mach - ten Кучсиз феълларнинг Imperfekt да тусланиши

18 geben - бермоқ ich gab wir gab - en du gab - st ihr gab - t er gab sie gab - en fahren - бормоқ ich fuhr wir fuhr - en du fuhr - st ihr fuhr - t er fuhr sie fuhr - en Кучли феълларнинг Imperfekt да тусланиши Кучли феълларнинг Imperfekt феъл ўзагидаги унлиларнинг ўзгариши билан яасалади, I, III шахс бирликдан ташқари шахсларга шахс - сон қўшимчалари қўшилади

19 Singular Plural Мужской род Средний род Женский род Хамма родлар учун N. dieser, jener (der) Tag dieses, jenes (das) Heft diese, jene die Arbeit diese, jene (die) Tage g. dieses, jenes, (das) Tages dieses, jenes (das) Heftes dieser, jener (der) Arbeit dieser, jener (der) Tage D. diesem, jenem, (dem) Tag diesem, jenem (dem) Buch dieser, jener (der) Arbeit diesen, jenen (den) Tagen Akk. diesen, jenen (den) Tag dieses, jenes (das) Buch diese, jene (die) Arbeit diese, jene (die) Tage Кўрсатиш олмошларининг турланиши.

20 sich interessieren 1. ich interessierte wir interessierten uns 2. du interessierte ihr interessiertet euch 3. er sie interessierten sich sie interessierte sich es sich erholen 1. ich erholte wir erholten uns 2. du erholtest dich ihr erholtet euch 3. er sie erholten sich sie erholte es sich anziehen 1. ich zog an wir zogen uns an 2. du zogst dich an ihr zogt euch an 3. er sie zogen sich an sie zog sich an es Ўзлик феълларнинг Imperfekt да тусланиши

21 können - konnte wollen - wollte ich konnte wir konnten ich wollte wir wollten du konntest ihr konntet du wolltest ihr wolltet er sie konnte sie konnten sie wollte sie wollten es dürfen durfte es ich durfte wir durften du durftest ihr durften er durfte sie durften müssen - muβte sollen - sollte ich muβte wir muβten ich sollte wir sollten du muβtest ihr muβtet du solltest ihr solltet er sie muβten er sie sollten sie muβte sie sollte es mögen - mochte lassen - lieβ ich mochte wir mochten ich lieβ wir lieβen du mochtest ihr mochtet du lieβest ihr lieβt er er sie lieβen sie mochte sie mochten sie lieβ es Модал феълларни Imperfekt да тусланиши

22 lesen ich hatte gelesen wir hatten gelesen du hattest gelesen ihr hattet gelesen er sie hatte gelesen sie hatten gelesen es fahren ich war gefahren wir waren gefahren du warst gefahren ihr wart gefahren er sie war gefahren sie waren gefahren es Узоқ ўтган замоннинг ясалиши ва қўлланилиши Pkuβguamperfekt = “haben” oder “sein” im Imperfekt + Partizip II des Vollverbs

23 1. Содда сонлар. 1 - eins 2 - zwei 3 - drei 4 - vier 5 - fünf 6 - sechs 7 - sieben 8 - acht 9 - neun 10 - zehn 11 - elf 12 - zwölf Сон Сон предметнинг сон - саноғини, миқдорини ва тартибини ифодалайди. Сонлар немис тилида хам икки турга бўлинади: Саноқ сонлар - Die Grundzahlwörter Тартиб сонлар - Die Ordnungszahlwör Die Grundzahlwörter Саноқ сонлар

24 2. Ясама сонларга 13 дан 19 гача бўлган сонлар киради: 13 - dreizehn 14 - vierzehn 15 - fünfzehn 16 - sechzehn 17 - siebzehn 18 - achtzehn 19 - neunzehn Ўнликлар қўйидагича ясалади: 20 - zwanzig 30 - dreizig 40 - vierzig 50 - fünfzig 60 - sechszig 70 - siebzig 80 - achtzig 90 - neunzig hundert tausend eine Million дан 99 гача бўлган сонлар қўшма сонлар хисобланади. Улар und боғловчиси орқали ясалади: 21 - einundzwanzig 22 - zweiundzwanzig 23 - dreiundzwanzig 32 - dreiundzwanzig 45 - fünfundzwanzig 58 - achttundfünfzig Йиллар ўқилиши ўзига хос бўлади. Масалан: neunzehnhundertachtundachtzig.

25 Келаси замон Futurum иш харакатининг келаси замонда содир бўлишини ифодалайди. У “werden” ёрдамчи феълнинг Präsens ва асосий феълнинг ноаниқ шакли Infinitiv дан ясалади. Бу холда “werden” ўзининг мустақил маьносини йўқотади. “Werden” тусланишда иккинчи ўринда, Infinitiv эса гапнинг охирида туради. Z B: Ich werde viel Sport treiben. Du wirst gut studieren. 1. ich werde studieren wir werden studieren 2. du wirst studieren ihr werdet studieren 3. er sie wird studieren sie werden studieren es Кўпинча Furum ўрнига сононим сифатида Präsens хам ишлатилади. Бундай пайтда гап таркибида кўпинча келаси замонга оид “bald, morgen, nacht” каби равишлар келади.


Herunterladen ppt "БосмаҲарф номиБосмаҲарф номи ЎзбекчаКириллчаЎзбекчакириллча АаaаNnenэн BbbeбеOooо CcseцеPppeпэ DddeдеQqquку EeeэRrerэр FfefэфSsesэс GggeгэTtteтэ HhhaхаUuuу."

Ähnliche Präsentationen


Google-Anzeigen